AMCV-0805-260-C800N-T
Manufacturer:
Abracon Corporation
Mfr.Part #:
AMCV-0805-260-C800N-T
Datasheet:
Description:
Varistors 0805(2012 Metric) SMD/SMT 80 pF 50 mJ Voltage Rating (AC):18.4 V Voltage Rating (DC):26 V
ParameterValue
Capacitance80 pF
Voltage Rating (DC)26 V
Tolerance30 %
Length2 mm
Width1.25 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0805
Case Code (Metric)2012
Voltage Rating (AC)18.4 V
Height850 µm
PackagingReel
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Max Voltage Rating (DC)26 V
Number of Circuits1
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Clamping Voltage70 V
Varistor Voltage34.5 V
Max Voltage Rating (AC)18.4 V
Max Surge Current20 A
Energy50 mJ
Max Varistor Voltage38 V
Min Varistor Voltage31 V
Surge Energy Rating50 mJ
Peak Surge Current20 A